Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Lečenje
Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom – simptomi, načini dijagnostike, metode lečenja i prevencija. Da li vakcine pomažu?
Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu i polno prenosivu bolest izazvanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova infekcija može izazvati brojna pitanja i nedoumice, posebno zbog čestih recidiva i mogućnosti prelaska u ozbiljnije zdravstvene probleme.
Šta su kondilomi i kako se prenose?
Kondilomi su izrasline na koži ili sluzokoži, najčešće u genitalnoj regiji, anusu ili ređe u ustima. Uzrokuje ih HPV virus, koji se prenosi seksualnim kontaktom, ali i neposrednim dodirom dve sluzokože. Postoji preko 80 različitih tipova HPV-a, a samo neki od njih (poput tipova 6 i 11) izazivaju polne bradavice. Tipovi 16, 18, 31 i 45 povezani su sa rizikom od raka, posebno raka grlića materice.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se obično manifestuju kao mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. Kod žena se najčešće nalaze na zadnjem zidu vagine, malim i velikim usnama, dok kod muškaraca se pojavljuju na penisu, prepucijumu ili u okolini anusa. U početku su mali, ali vremenom mogu postati veći i brojniji.
Dijagnoza i moguće greške
Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a ponekad i dodatnim testovima. Međutim, često dolazi do pogrešnih dijagnoza – neki lekari mogu kondilome pogrešno identifikovati kao polipoze ili druge benigne promene. Zbog toga je važno tražiti drugo mišljenje pre početka terapije.
Metode lečenja
Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i zahteva strpljenje. Najčešći načini uklanjanja uključuju:
- Krioterapiju (zamrzavanje tečnim azotom)
- Lasersko uklanjanje (pogodno za unutrašnje promene)
- Hiruršku intervenciju (kod većih izraslina)
- Lokalne kreme (kao što su podofilotoxin ili 5-fluorouracil)
Važno je napomenuti da nijedna od ovih metoda ne uklanja virus iz organizma, već samo njegove vidljive simptome. Zbog toga su česti recidivi.
HPV vakcine: Da li su efikasne?
U Srbiji su dostupne vakcine protiv najopasnijih tipova HPV-a, kao što su Cervarix i Gardasil. Ove vakcine pomažu u sprečavanju infekcije tipovima HPV-a koji izazivaju rak grlića materice. Preporučuju se devojkama i mladim ženama u dobi od 9 do 26 godina, a najbolje deluju ako se primene pre početka seksualnog života.
Zaključak
Kondilomi su neprijatno stanje koje može izazvati stres i neugodnosti, ali uz pravilan tretman i redovne kontrole, mogu se kontrolisati. Ključno je ne paničiti i konsultovati više lekara pre donošenja odluke o terapiji. Vakcinacija pruža dodatnu zaštitu, posebno mladim osobama, te je vredno razmotriti tu opciju.